Frombork to pierwsza stolica Warmii. Zwany był Civitas Warmiensis (Miasto Warmińskie), a prawa miejskie nabył w 1310 roku. Tu przez 33 lata żył i pracował Mikołaj Kopernik. Mieszkańcy Fromborka zajmowali się głównie rybołówstwem i rolnictwem, a rzemieślnicy świadczyli usługi dla kanoników i służby kościelnej. W 1899 r. uruchomiono linię kolejową łączącą miasto z Elblągiem i Braniewem, a dalej z Królewcem (Kolej Nadzalewowa, linia nr 254). W wyniku drugiej wojny światowej miasto zostało zniszczone w 80%. Odbudowa Fromborka przebiegała pod kryptonimem Operacja 1001-Frombork i brało w niej udział 2391 instruktorów i harcerzy.
Nazwa miasta związana jest z obecnym tu od średniowiecza kultem maryjnym. W dokumentach lokacyjnych Frombork nazywano Castrum Dominae Nostrae czyli Gród Naszej Pani, a osadnicy przezwali go Frauenburg. Legendy wiążą nazwę z działalnością pogańskiej władczyni, która miała po nawróceniu się przekazać miasto biskupowi warmińskiemu.
Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1278 roku. Biskup Henryk Fleming zbudował we Fromborku pierwszą katedrę, co doprowadziło to do szybkiego rozwoju miasta. W 1310 roku przyznano Fromborkowi prawa miejskie, a w 1329 roku rozpoczęto wznoszenie nowej gotyckiej świątyni. Frombork był często palony i niszczony podczas wojen polsko-krzyżackich. Od roku 1466 miasto znajdowało się w granicach Królestwa Polskiego i pozostało w nich aż do pierwszego rozbioru. W XVI wieku działał tu i pracował Mikołaj Kopernik. Złote lata miasta zostały przerwane przez najazd wojsk szwedzkich w roku 1626. Zrabowano i zniszczono praktycznie całe wyposażenie katedry: księgozbiór, skuto rzeźby, epitafia, ukradziono organy, część dzwonów przetopiono. Tuż przed zdobyciem miasta przez Armię Czerwoną tysiące Niemców próbowało ucieczki po zamarzniętych wodach Zalewu Wiślanego. Wielu utonęło i zginęło od kul radzieckich samolotów. Po ciężkich walkach Frombork, wraz ze zdewastowaną katedrą, został zdobyty 9 lutego 1945 roku. Od lat 60. rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę obudowę pod nazwą Operacja 1001 Frombork.
Co zwiedzamy? Najważniejsze jest Wzgórze Katedralne, na nim Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. W przyziemiu Wieży Radziejowskiego (dawna dzwonnica) działa planetarium. Na specjalnej kopule turyści mogą obejrzeć mapę nieba i edukacyjne filmy poświęcone astronomii. Jest też wahadło Foucaulta i wieża Kopernika. Nieco dalej od wzgórza polecam dawny Szpital św. Ducha, to Muzeum Medycyny. Następnie idziemy w stronę centrum: tu wieża Wodociągowa i Kanał Kopernika, kościół św. Mikołaja i św. Wojciecha.